Forum
Losowe zdjęcie
Pomnik II Morskiego Pułku Strzelców
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     W prasie o Kaszubach

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
sgeppert
wysłane dnia: 23.11.2004 13:40
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Waldemar Rekść i upiory przeszłości
Waldemar Rekść ustosunkował się do dyskusji prowadzonej nad przytoczonym wyżej artykułem:

Szanowni Państwo!

Nigdy nie pisałem na łamach ,,Naszych Kaszub" i zaszczytem dla mnie jest fakt, że mój tekst - opublikowany w ,,Nowej Myśli Polskiej" - zastał umieszczony na Waszym forum. Szkoda tylko, że stał się on przedmiotem mało wybrednych napaści, po części ze strony osób zatajających swój e-mail i adres.

Pochodzę ze Wschodnich Kresów dawnej Rzeczypospolitej i nie zamierzam zabierać głosu w sprawach czysto kaszubskich, podobnie jak i nie życzę sobie, aby jakiś Chińczyk pouczał mnie w sprawach Wileńszczyzny. Ale są w Polsce sprawy, które sięgają poza zakres lokalny i nie można ich obojętnie zostawić, jeżeli jest się członkiem wielkiej polskiej społeczności, niezależnie od regionalnych odrębności.

A głupiec jest ten, kto nie widzi, że zarówno Kaszuby, jak i cały Śląsk są miejscem intensywnej infiltracji określonych środowisk niemieckich. Podkreślam to z całą mocą : ja nie mam nic naprzeciwko normalnym pokojowym kontaktom dowolnego rodzaju z Niemcami i na milion kilometrów daleki jestem od jakiejś ksenofobii. Ale wśród normalnych Niemców są też i tacy, którym marzy się odtworzenie Rzeszy w granicach sprzed I wojny światowej. Jeżeli wśród dzisiejszych Niemców nie brakuje łotrów, którzy - jak jakiś ich graf - publicznie oskarżają Polskę o wywołanie ostatniej wojny, to znaczy, że należy się mieć na baczności.
Nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje silnej odrębności regionalnej Kaszubów.
Kaszubski regionalizm z całą jego bogatą kulturą jest prawdziwym skarbem, który należy chronić i rozwijać. Kłamie ktoś, kto zaprzecza mojemu stwierdzeniu, że to przesiedlone z Wilna siostry zakonne walnie przyczyniły się do uratowania wspaniałej tradycji kaszubskiego haftu.

To ja napisałem obszerny artykuł w ,,Nowej Myśli Polskiej", w którym z najwyższym uznaniem pisałem o imponujących poczynaniach Daniela Czapiewskiego w Szymbarku. Bogactwo regionów to bogactwo całej Polski, to oczywiste. Dlatego nie będąc Kaszubem na forum ONET.PL napisałem niedawno pół żartem-pół serio (bardziej serio), aby władzę nad całą Polską oddać w ręce pracowitych, dzielnych, rozumnych i gospodarnych Kaszubów. to niedługo Polska będzie tak samo kwitnąć, jak dziś rozkwitają Kaszuby.

Ale historia ostatnich stu kilkudziesięciu lat pokazuje aż nadto dobitnie, że nasi wrogowie wielokrotnie wykorzystywali regionalne odrębności w obrębie Rzeczypospolitej do jej osłabiania i robijania. Na Litwie, gdzie praktycznie do końca XIX-wieku żyła jednolita społeczność, zaczęło się od ,,niewinnych" zabaw (inspirowanych przez Królewiec i Petersburg), na które normalni ludzie patrzyli z pobłażaniem. Skończyło się mordami w Dubience i Glinciszkach, przesiedleniami milionów ludzi itd, itp. Jeszcze tragiczniej skończyło się to w Galicji, gdzie w roku 1918 Niemcy wcisnęli wcisnęli do ręki Ukraińcom broń i dali wojskowych instruktorów. Dlatego jako Polak mam prawo być szczególnie uczulony na wszelkie przejawy działań separatystycznych.

Dlatego z niepokojem patrzę na umizgi do NIEMIECKIEGO grafa, które na szczęście jakby się zakończyły, gdy ten pokazał wilczą skórę i usiłował zawładnąć Krokowem.
Dlatego z gniewem przyglądam się usiłowaniom jakiegoś sprzedawczyka, który nie ukrywając tego specjalnie za niemieckie pieniądze usiłuje przekupić gdyńskich decydentów i w centrum Gdyni postawić pomnik ,,ku czci" ofiar bałtyckich ,,tytaników". Których to ,,tytaników" pasażerowie nie znależli się bynajmniej w Gdyni w charakterze turystów.
Nie ja zresztą jeden podobnie reaguję. Nie tak dawno p. Borzyszkowski usiłował w Piaśnicy zamontować tablicę ,,ku czci" rzekomo tam pomordowanych Niemców i to nie kto inni, tylko rdzenni, rodowici Kaszubi, z oburzeniem taki haniebny pomysł odrzucili.

Ktoś z internautów napisał, jakoby cały mój tekst był stekiem bzdur. Czy bzdurami jest to wszystko co napisałem na ten przykład o ,,Gryfie Pomorskim"? O bohaterstwie i męczeństwie Kaszubów podczas ostatniej wojny? A może bzdurą jest stwierdzenie, że wielu agentów gestapo w rodzaju sławetnego Alojzego Pilarczyka z Gdańska po wojnie przejęło NKWD i UB, i nie tylko, że żyli oni do niedawna pośród nas, ale i korzystali z wielu przywilejów? Służę zainteresowanym informacjami o świadkach i konkretnych dokumentach.

Jakoś takoś nie było żadnych protestów na temat tej publikacji, za to dzwonili do mnie młodzi Kaszubi z Brus i Chojnic z gratulacjami.

Nie jestem Kaszubem i nie zamierzam Kaszuba udawać, chociaż żyję tutaj już 55 lat, jako dwuletni chłopiec sypiałem w nogach starych Kaszubów, Lidzbarskich, w Chmielnie, moja nieżyjąca macocha była rdzenną Pomorzanką, w jednej ławce szkolnej siedziałem z przyjaciółmi-rdzennymi Kaszubami (Rezmer, Engler z Piec), mam wielu przyjaciół wśród Kaszubów i od trzydziestu prawie lat dom letniskowy w samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej. Zaś wśród grobów obrońców Gdyni na witomińskim cmentarzu jest i grób mojego Kuzyna, Ryszarda Rekścia, a część mojej Rodziny była wśród pionierów przedwojennej Gdyni. Mam bogatą wiedzę historyczną, zaś każda moja publikacja n/t Kaszub poprzedzona była rozmowami z Kaszubami, na ten przykład z Edwardem Hincą z Łączyna i ludzie ci nigdy nie kwestionowali tego, co napisałem.

Oczywiście, nie zamierzam się zniżyć do poziomu jegomościa, który mnie wyzywa od ,,Antków bosych" czy coś w tym typie. Nota bene to po wojnie takich jak ja nazywano ,,ciemna masa zza Buga", zaś Antkami bosymi nazywano ludzi z Polski centralnej.
Tak się składa, że autentyczni Kaszubi, którzy w poczatku XIX-wieku osiedlili się w Kanadzie, własną stolicę kanadyjskich Kaszub nazwali Wilno. Warto się nad tym zastanowić i nie obrażać innych ludzi.

Osobnikowi, który sili się na jakąś dziwaczną mieszankę mocno kulawej kaszubszczyzny z nieudolną angielszczyzną i bełkotliwym językiem polskim wyjaśniam, że Franciszek Pieczka to znany aktor, nic wspólnego nie mający z Kaszubami, zaś dr Feliks Pieczka, były poseł ZCh-N w latach 1991-93, jest autentycznym rdzennym Kaszubą-Borowiakiem, mającym krewnych na całych Kaszubach. Znaczną część jego rodziny wymordowali Niemcy w roku1939. Roman Dambek jest bratankiem por. Józefa Dambka, założyciela i pierwszego komendanta TOW ,,Gryf Pomorski". Ale mój interlokutor jak się zdaje może i nawet nie słyszał o ,,Gryfie Pomorskim".

Straszenie mnie sądami wygląda wręcz kuriozalnie. Zainteresowanym służę namiarami :
Waldemar Rekść, ul.A. Mickiewicza 20/1, 81-832 Sopot, tel. 555-11-36. Osobiście nie radzę nawet nikomu próbować ciągać mnie po sądach.

Z prawdziwą przyjemnościa spotkam się ze wszystkimi, którzy mają ochotę podjąć ze mną dyskusję odnośnie mojej publikacji w ,,NMP". Ale aby to była dyskusja, a nie stek epitetów lub pospolity bełkot. Nie zamierzam w ogóle rozmawiać z ludżmi, którzy więcej wspólnego mają z osławionym Kaszubowskim (Kestlerem czy jak się ten s...syn nazywał), niż z autentyczną kaszubską tradycją. Tymi, którzy chcą Niemcom pomniki stawiać i nie w smak są kaszubskie tradycje patriotyczne.
Gdy przed kilku laty z grupą działaczy ZCh-N ratowaliśmy w Gołubiu krzyż w miejscu śmierci por. Józefa Dambka jakoś sobie nie przypominam, aby byli tam obecni ci, którzy mnie tak ostro zaatakowali. Mnie bardziej jest po drodze z Panem Danielem Czapiewskim, niż z jegomościem, który sobie niemieckie ,,von" do pięknego zresztą nazwiska dopisuje. Nota bene niezbyt chyba wiedząc, jakie są w tej kwestii reguły heraldyczne.

I to by było na tyle. Tak czy inaczej, serdecznie pozdrawiam całą Redakcję.

Z poważaniem Waldemar Rekść
Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   W prasie o Kaszubach wotoch 29.6.2004 7:01
     Re: W prasie o Kaszubach Leszek 29.6.2004 15:01
     Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” stolem 9.7.2004 13:46
       Re: Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” brezap 9.7.2004 14:25
       Re: Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” fopke 9.7.2004 16:03
         Re: Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” sgeppert 9.7.2004 16:11
           Re: Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” Schofer 9.7.2004 18:01
             Re: Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” sgeppert 9.7.2004 18:31
               Re: Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” lepusz 9.7.2004 19:29
                 Re: Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” sgeppert 9.7.2004 19:59
                   Re: Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” CzDark 9.7.2004 20:32
           Re: Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” slawekj23 11.7.2004 19:31
       Re: Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” Belok 9.7.2004 19:31
       Re: Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” pienczke 12.7.2004 7:28
         Re: Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” slawekj23 14.7.2004 22:07
           Re: Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” pienczke 15.7.2004 7:14
             W internecie o Kaszubach wotoch 15.7.2004 7:35
               Re: W internecie o Kaszubach CzDark 27.7.2004 21:31
     » Waldemar Rekść i upiory przeszłości sgeppert 23.11.2004 13:40
         Re: Waldemar Rekść i upiory przeszłości sgeppert 23.11.2004 13:50
           Re: Waldemar Rekść i upiory przeszłości pienczke 23.11.2004 14:00
             Re: Waldemar Rekść i upiory przeszłości sgeppert 23.11.2004 14:11
               Re: Waldemar Rekść i upiory przeszłości pienczke 23.11.2004 15:00
         Re: Waldemar Rekść i upiory przeszłości tczewianin 23.11.2004 15:09
         Re: Waldemar Rekść i upiory przeszłości Michal 23.11.2004 16:26
           Re: Waldemar Rekść i upiory przeszłości sgeppert 23.11.2004 17:03
             Re: Waldemar Rekść i upiory przeszłości CzDark 23.11.2004 17:41
       Re: Erika Steinbach + osobnicy spod znaku „Odrody” wilem 24.11.2004 2:11
     Re: W prasie o Kaszubach tczewianin 26.11.2004 9:57
     Re: W prasie o Kaszubach sgeppert 28.11.2004 21:52
     Re: W prasie o Kaszubach Belok 23.2.2005 20:07
       Re: W prasie o Kaszubach lepusz 23.2.2005 23:00
     Re: W prasie o Kaszubach Aleksandra 24.3.2005 20:49
       Re: W prasie o Kaszubach Gospi 24.3.2005 21:43
       Re: W prasie o Kaszubach Mahdi 24.3.2005 22:00
         Re: W prasie o Kaszubach budrys 24.3.2005 22:29
           Re: W prasie o Kaszubach lepusz 24.3.2005 23:54
             Re: W prasie o Kaszubach tczewianin 25.3.2005 9:39
       Re: W prasie o Kaszubach Gregor 25.3.2005 22:45

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002