Forum
Losowe zdjęcie
Kolbudy. Zebranie założycielskie oddziału ZK-P 19
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Czy istniało coś takiego jak "grupa lechicka" ?

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
Stojgniew
wysłane dnia: 1.9.2011 13:14
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Czy istniało coś takiego jak "grupa lechicka" ?
Bym zapomniał....

Cytat:
A co z grupą Gołańcz-Kędrzyny na Pomorzu i grupą Feldberg ?


To pokrewne sobie typy ceramiki znane przede wszystkim z Pomorza Zachodniego po "pomorskiej" i "połabskiej" stronie. Stanowiły wspólny horyzont który na ogół wywodzi się z Sukowa: "Guests in the house: cultural transmission between Slavs and Scandinavians" - m.in. na google books.

Są też inne teorie. V. Sedov twierdzi, iż ceramika ta reprezentuje odrębną grupę Słowian przybyłą na Pomorze z zewnątrz w okresie późniejszym. Badacz ten wiąże ją z Wieletami i próbuje wywieść ze Śląska dopatrując sie w niej kontynuantów starych form przeworskich w późnorzymskim modelu grupy dobrodzieńskiej. Jest to jednak pogląd zdecydowanie mniejszościowy.


Przyjmuje się że Feldberg rozwinął się głónie na Pomorzu jako kontynuacja wcześniejszego typu sukowskiego. Warto przeczytać strony 165 i 171 wspomnianej publikacji. Autor wyraźnie podkreśla, że ceramika pomorska i wielkopolska stanowiły jedną grupę bardzo podobną w formach aż po wczesny okres piastowski. Natomiast Śląsk zdecydowanie bardziej nawiązywał do form czeskich i morawskich. Także Małopolska. Różnice kulturowe z VI wieku mędzy typem sukowskim dominującym na północy i prasko-korczackim w południowej Polsce istniały dalej w gląb aż po X-XI wiek. Nadal ceramika połodniowo polska znajdowałą się kręgu wpływów strefy naddunajskiej. Autor wyraźnie podkreśla, że słowiańska ceramika dwustożkowa w typach Sukow, Feldberg, Frasendorf i Menkendorf spotykana była w północnej Wielkopolsce i północnym Polabiu z Pomorzem. Już na Łużycach i w południowej Wielkopolsce dominował model praski, naddunajski. Na stronie 190 autor pisze o genezie typu sukowskiego, feldberskiego i tornowskiego wywodząc je z obszaru miedzy Odrą a Wislą.


Generalnie więc kultury te wyrosły ze wspólnego pnia gdzieś na obszarze VI-wiecznej Polski i jeszcze do XI wieku stanowiły wyraźnie wyodrębniający się horyzont kulturowy północnosłowiański odróżniający się od południowego. Granica między tymi tworami szła mniej więcej wzdłuż dawnej granicy prowincji sukowskiej i praskiej. Co ciekawe granica ta w dużej mierze odpowiada też granicom mazurzenia ale to być może koincydencja. Nie można jednak nie doceniać scalającej roli państwa Piastów która przez wieki zdołała w pewnym stopniu zatrzeć te pierwotne kulturowe granice.


----------------
Niemce ledze, Niemce ledze, a Poelósze bedło,
Jak se bedło rozjuchalo, Wsztkich Niemców poeł....

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Czy istniało coś takiego jak "grupa lechicka" ? CzDark 31.8.2011 4:25
     Re: Czy istniało coś takiego jak "grupa lechicka" ? Stojgniew 31.8.2011 11:29
     » Re: Czy istniało coś takiego jak "grupa lechicka" ? Stojgniew 1.9.2011 13:14
         Re: Czy istniało coś takiego jak "grupa lechicka" ? Michal 1.9.2011 13:49
           Re: Czy istniało coś takiego jak "grupa lechicka" ? Stojgniew 1.9.2011 15:42
             Re: Czy istniało coś takiego jak "grupa lechicka" ? Stojgniew 4.9.2011 16:11

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002