Seminarium genealogiczne

Data 19.6.2005 22:04:44 | Kategoria: Aktualności

Instytut Kaszubski, widząc jak wielka jest rzesza badaczy rodzinnych historii, postanowił przygotować na przełomie września i października 2005 roku seminarium warsztatowe, podczas którego zostaną zaprezentowane wypowiedzi specjalistów, a jednocześnie będzie okazja do zaprezentowania własnych badań, problemów z nimi związanych, ich wyników (np. w postaci publikacji), oczekiwań, postulatów itp.
Od kilkunastu lat na Kaszubach i Pomorzu widoczny jest gwałtowny rozwój badań genealogicznych. Historycy amatorzy i profesjonaliści, badacze przygodni i sumienni, poszukiwacze rodzinnych historii chwalebnych i odkrywcy kart niezbyt radosnych – wszyscy oni są połączeni wspólną pasją i zainteresowaniami.

Naszym zamiarem jest, aby uczestnikami były wszystkie osoby, które zajmują się badaniami genealogicznymi mniej czy bardziej amatorsko, mniej czy bardziej systematycznie, z różnych pobudek i w różnych celach. Chcielibyśmy, aby seminarium stało się też okazją do swoistej giełdy pomysłów, okazją do wymiany doświadczeń, do pokazania, jak skutecznie prowadzić badania, a czego unikać.

Temat seminarium wyraźnie określa nasze cele i zamierzenia:

Nasze korzenie. Wokół poszukiwań genealogicznych rodzin pomorskich

Termin i miejsce: sobota (bo ludzie pracują), przełom września i października, Gdańsk, w Domu Kaszubskim lub przy dużej liczbie zgłoszeń Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Referenci:

Prof. Józef Borzyszkowski, Dlaczego należy badać dzieje pomorskich rodzin i czego się po nich spodziewać?

Prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Genealogiczne badania na Pomorzu – fenomen socjologiczny

Dr Tomasz Rembalski, Przestrogi, zalecania i porady historyka

Być może zostanie także przygotowany referat o roli danych językowych w badaniach genealogicznych.

Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o upowszechnienie niniejszego komunikatu i przekazywanie do Instytutu Kaszubskiego zgłoszeń chęci wzięcia udziału w planowanym seminarium (uczestnictwo jest, oczywiście, nieodpłatne!).

Adres: Instytut Kaszubski, Straganiarska 20-22, 80-837 Gdańsk
eMail: instytutkaszubski@wp.pl
Tel.: 0583462327, 3462231

Cezary Obracht ProndzyńskiPowyższy artykuł opublikowano w serwisie Nasze Kaszuby
http://naszekaszuby.pl

pod adresem:
http://naszekaszuby.pl/article.php?storyid=862