Forum
Losowe zdjęcie
WM-15A-109 w Pucku
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Krajna

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
tczewianin
wysłane dnia: 25.11.2004 8:55
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Krajna
Cytat:

sgeppert napisał:
Niech ktoś mądry wyjaśni, czy Krajna była krańcem państwa Polan (Polanie w 1282 r.?) czy Pomorza? No i ciekawie jest opisane utrzymywanie polskości przez Krzywoustego


Bolesław Krzywousty (do dziś historycy spierają się czy przydomek ów oznacza kogoś ze skazą fizyczną czy moralną, innymi słowy czy nie należałoby pisać Bolesław Kłamca) "utrzymywał" polskość na Pomorzu mniej wiecej takimi metodami, jak Rosjanie krzewią kulturę rosyjską na Zakaukaziu. Na szczęście nie dysponował bronią pancerną, bo dziś o Kaszubach nikt by nie słyszał.

Zainteresowanych szczegółami "Walki o polskość Pomorza" odsyłam do kroniki Galla Anonima. Niecierpliwi znajdą ten tekst w sieci (w pliku PDF), cierpliwi w bibliotece. Przy okazji polecam recenzję "Kroniki Piotra z Dusburga" w najnowszej "Pomeranii". Można się z niej dowiedziec, że ważne jest nie tylko to o czym pisze dany tekst, ale dla kogo zostałsporządzony oraz że "kronika" nie zawsze była kroniką dla tego, kto ją pisał.

Krajna, to oczywiście rubieże państwa pomorskiego, ziemie leżące na skraju państwa, pogranicze. Ten sam źródłosłów ma "Ukraina".

A jeśli już o Ukrainie mowa, to na marginiesie wspomnę, że jestem dumny z tego co się tam dzieje i życzę Ukraińcom rozwagi, cierpliwości i zwycięstwa. Ze wzruszeniem słuchałem, jak powtarzali od babci, po studenta "My uże nie bydło, my narod!" Kiedy Kaszubi będą mogli powiedzieć to o sobie?


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Krajna CzDark 25.11.2004 3:10
     Re: Krajna sgeppert 25.11.2004 8:21
     » Re: Krajna tczewianin 25.11.2004 8:55
         Re: Krajna CzDark 25.11.2004 11:33
           Re: Krajna sgeppert 25.11.2004 12:01
     Re: Krajna sgeppert 25.11.2004 11:52
       Re: Krajna Michal 25.11.2004 12:50
         Re: Krajna wilem 25.11.2004 16:57
         Re: Krajna sgeppert 26.11.2004 15:12

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002