Forum
Losowe zdjęcie
Kòscérzëna. Rzëmskòkatolëcczi kòscół pw. Zmartwichwstaniégò Pana
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
CzDark
wysłane dnia: 28.8.2011 9:16
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
Astë jô béł dbë jëż Pòmòrzónë są zesłowianizowanyma Bałtama, ninia jô równak dëdajã to jëż jeżlë słowianizacëjô miaa plac no béło jesz ga naji przodkòwie mieszkelë dzes w Biôłi Rusy (Kòłoczińskô kùltura).

Na gwës wiele Pòmòrzónów pòchòdô òd Prësów wskùtk migracëji, a téż braniégò so białków; prësczé topònimë mòże nalezc nawet we stôłpsczim krézu.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Stojgniew
wysłane dnia: 27.8.2011 15:55
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
Mam pod ręką calą serię "Materiałów i Prac Antropologicznych" w tym fragment o autochtonicznej ludności Warmii. Sądzę, że w tej materii bardzo trudno jest jednoznacznie wyrokować. Z jednej strony mamy badania populacji żywych, znacznie już przekształconych, a z drugiej średniowieczny materiał kostny, ktory jednak różni sie od współczesnych populacji.

O ile dobrze pamiętam w typologii antropologicznej Bałtowie w tym Prusowie posiadali silniejszą domieszkę elementu brachycefalicznego (wg. różnych typologii bałtyckiego, kromanionoidalnego czy paleoeuropeidalnego). Nie przywiązywałbym jednak zbyt wielkiej wagi do tych wniosków.
Jark
wysłane dnia: 27.8.2011 15:43
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
Czy w materiałach, które czytałeś trafiłeś gdzieś na kwestie ras (z podziałem na typy i podtypy) dawnych i współczesnych mieszkańców południowego i wschodniego pobrzeża Bałtyku?

Nie jestem przekonany, ale może najważniejszym wyróżnikiem ewentualnego genetycznego pokrewieństwa między Bałtami a Pomorzanami są właśnie różnice (lub ich brak) rasowe. W przypadku wielu ludów historycznie udokumentowane są przecież zmiany języka/kultury/tradycji (choćby Bułgarzy czy w jakiejś części mieszkańcy Węgier - patrząc na najbliższych sąsiadów). Niestety, nie mogę dziś znaleźć publikacji w której natrafiłem na tabele z procentowym udziałem poszczególnych typów w krajach i regionach Europy środkowej. I tam w zasadzie cały pas Pomorza i dalej Prus oraz krajów bałtyckich wyróżniał się dominacją bodajże typu Neo-Danubian. W uwagach zaznaczono, iż na Pomorzu sytuacja uległa zmianie po 1945 roku i dziś, podobnie jak w Polsce dominuje tu typ Danubian.

Na ile wiarygodne były to informacje i jak się ma to do rzeczywistości nie wiem. Antropologia to dla mnie generalnie terra incognita, zapewne jednak więcej z niej możemy wyzyskać informacji o naszej przeszłości niż z badań nad genotypem (to tak a`propos Jaksy z Kopanicy i haplotypów genetycznych dających jedynie "męską" połowę obrazu)
Stojgniew
wysłane dnia: 27.8.2011 14:47
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
Cytat:

Jupcew napisał:
Podobnie chyba jest ze słowem jantar
. Ostatnio czytałem ciekawą teorię, że Kaszubi koło VI wieku osiedlili się pierwotnie na terenach płn. Wielkopolski i z czasem pod naporem nowej fali słowiańskiej ruszyli na północ. Wg. tej teorii pochodzili by z najstarszej fali, która zachaczyła o resztki osadnictwa gockiego. Była to fala najstarsza, starsza od osadnictwa połabskiego.



Z tego co wyczytałem, ludność pomorska i przynajmniej częsciowo połabska (Obodrzyce) najpewniej faktycznie wywodziła się z Wielkopolski i idąc wzdłuż Odry zasiedliła w dwóch falach osadniczych południowe wybrzeża Bałtyku. Pierwsza fala osadnicza, przypisywana przez rosyjskiego archeologa Valentina Sedova Obodrzycom, pozostawiła ze sobą zabytki typu Sukow-Dziedzice oraz Gołańcz-Kędrzyny. Były to więc grupy wywodzące się z Polski północnej. Druga, odbowiadająca Wieletom, dała początek grupie kulturowej typu Menkendorf, spokrewnionej jak się wydaje z grupą tornowską.


Dzisiejsi Kaszubi stanowili najpewniej najdalej na wschód wysunięte czoło osadnictwa pomorskiego. Gdzieś w dolinie Wisły ludność pomorska musiała wtórnie zetknąć się z Polanami (Kujawianami). Być może jednak plemiona pomorskie zasiedliły swój obszar z dwóch źródeł - wzdłuż Odry i Wisły, a pewna ich integracja czy też izolacja językowa wględem innych grup polskich to proces późniejszy.
CzDark
wysłane dnia: 5.10.2008 3:18
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
W Białorusce kòl greńcë z Lëtwą je sedlëszcze 'by: Raduń'

http://pl.wikipedia.org/wiki/Radu%C5%84_(Bia%C5%82oru%C5%9B)

kòl nas je téż ('csb: Reduń')

http://pl.wikipedia.org/wiki/Radu%C5%84_(wojew%C3%B3dztwo_pomorskie)

Wnetka wszetczé sedlëszcza ò nym mionie są w Pòmòrsce:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Radu%C5%84


Pò lëtewskù nen gard sã zwie 'lt: Rodūnia'. Jesz ninia wiele lëdzy kòl tegò gardu gôdô pò lëtewskù, ë tej to miono téż jô mëszlã je lëtewsczé :

http://lt.wikipedia.org/wiki/Rod%C5%ABnia

Skądka më to znómë??


Doch kòl nôs je rzéka 'csb: Reduniô'

To przënômni mòże pòcwierdzec tezã jëż naji prastarkòwie mòglë przińc z rëmów kòl greńcë dzysdniowi Białorusczi ë Lëtwë


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

CzDark
wysłane dnia: 9.12.2007 22:45
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

"Kaszubskie dzieci z chorobą w genach"

"Już od 1 stycznia 2008 r. noworodki, które rodzić się będą na w szpitalach na Kaszubach, badane będą pod kątem nosicielstwa uszkodzonego genu, który powoduje tzw. deficyt LCHAD. Właśnie na Kaszubach rejestruje się bowiem najwięcej w Polsce przypadków ciężkiej genetycznej choroby u niemowląt obciążonych tym deficytem. dlaczego ? - być może dlatego, że Kaszubi, podobnie jak Finowie, to populacja osiadła, która genami wymieniała się tylko między sobą - odpowiadają lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka. (...)"

Dziennik Bałtycki, 30.11.2007

...............................................................

nit of Child Neurology, Hospital for Children and Adolescents, Helsinki University Central Hospital, Finland.

"Long-chain 3-hydroxyacyl-CoA dehydrogenase (LCHAD) deficiency is one of the recently discovered defects of mitochondrial fatty acid beta-oxidation. As a group, the beta-oxidation defects are among the most common inherited metabolic disorders, and LCHAD deficiency appears to be the most frequently diagnosed beta-oxidation defect in Finland. In the vast majority of patients, LCHAD deficiency is caused by a common autosomal recessive mutation G1528C. Like several beta-oxidation defects, it presents during infancy with hypoglycemic coma, hepatic steatosis, and hypocarnitinemia. Other manifestations are cardiomyopathy and rhabdomyolysis, which are frequent in defects of long-chain fatty acid oxidation. In addition, LCHAD deficiency has specific features, namely peripheral neuropathy and chorioretinopathy. Female carriers of LCHAD deficiency are prone to have preeclampsia-related pregnancy complications. Diagnosis is suggested by 3-hydroxylated acylcarnitine species in blood and the definitive diagnosis can be made by measuring intermediates of fatty acid beta-oxidation in fibroblasts or by detecting disease causing mutations. Analysis of the frequency of the G1528C mutation in Finland revealed carrier frequency of 1:240. Because of therapeutic and prenatal diagnostic opportunities in LCHAD deficiency, it is important to recognize this severe disorder early in its course."

ze:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?db=pubmed&uid=10229030&cmd=showdetailview&indexed=google
tgrabar
wysłane dnia: 21.8.2007 22:10
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
Szanowny Panie Wojtku,
niech Pan, na miły Bóg, nie rusza tego tematu. Teraz lada moment zaczną (urzędowo) szukać Słowian między Tatrami i Bałtykiem od neolitu. Okazać się może, iż pierwsi rolnicy i hodowcy to Słowianie. Po numerach z Darwinem smokiem wawelskim w roli dinozaura byłoby to, Panie Wojtku, otwarciem puszki Pandory.
Kiedy będą bardziej sprzyjające klimaty, to pogadamy.
pozdrawiam
Tadeusz Grabarczyk
Jupcew
wysłane dnia: 21.8.2007 21:09
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
A jak przedstawia się według szanownego grona sprawa pochodzenia Słowian. Ja osobiście jestem zwolennikiem pochodzenia z ludów irańskich, w szczególności od Scytów. Nie jest to oczywiście pochodzenie bezpośrednie, gdyż Słowianie jako lud ewoluowali na przestrzeni wieków. Na pewnio badania genetyczne węgierskich Jazygów by tutaj w pewien sposób pomogły. Temat jest otwarty bo jak wiadomo Słowianie wyłonili się znikąd a stanowili od swojego zarania bardzo silną falę osiedleńczą.
CzDark
wysłane dnia: 6.8.2007 14:39
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
>>"Polska Północna" to słowo-wytrych, pod tym słowem może kryć się Pomorze Zachodnie

Bwana Kubwa! Të jes chòba jaczi prorok!! Jô móm prawie gôdané z Anitą Detlôwów Kąkòlëną. Wiôlgô dzãka dlô nié za jinfòrmacëje.

Ne próbë pòchòdają òd pòdejrzónëch ò gwôłtë ë mòrdë z rëmów kòl Sztetëna ë Kòszalëna.
CzDark
wysłane dnia: 24.7.2007 14:56
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
Trza téż rzec, jëż baderowanié czãstoscë allelów genów z chromòsomù Y gôdô nama blós ò prapraòjcach; bë baderowac białczeny dzél, trza robic baderowanié mtDNA (bò mitochòndria (celowé òrganellum) dostaje sã w spôdkù le pò nënce). Czãsto òb wòjnë bëło tak, jëż chłopów zabito, a białczi òstawiono przë żëcym.

Jak jô mdã miôł leżnosc bëc w Gdóńskù kòl GMA to jô sã zapitajã jak to wirklich wëzdrzało z tima próbama.
(1) 2 3 4 5 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002