Forum
Losowe zdjęcie
Kwiatki na "wysepce" na rzece Brdzie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kto będzie nowym prezesem ZK-P

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
tczewianin
wysłane dnia: 26.11.2004 9:03
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Kto będzie nowym prezesem ZK-P
Na forum dyskutuję sobie jako Wasz kolega, a nie jako dziennikarz i sądzę, że tu mogę wyrażać prywatne oceny.

1. Sytuację zwiazaną z przyjęciami dzieci trójmiejskch prominentów na Wydział Prawa UG większość mediów określa jako "aferę". Co tutaj jest "domniemane"? Fakty są takie: włądze UG przyjmowały "poza kolejką" dzieci prominentów. Najpierw zaprzeczały, że to miało miejsce. Potem okazało się, że rzekomo nie mogą ujawnić dokumentów itd., ostatnia wersja jest najbliższa prawdy: "Były na nas nacisk, ugięliśm się". Złodziej złapany na gorącym uczynku, będzie się bronił mówiąc, że pożyczył, ale ja nie muszę podzielać jego zdania.

2. Lewna rzeczywiscie zgłosił M. Struka. Zapomniałem o nim, bo nie był obecny na zebraniu i nie przedstawił programu. Poza tym już przed zebraniem wiedziałem, że Lewna go zgłosi. Skądinąd wiedziałem, że Struk odmówi kandydowania. Tak to sierzeczywiście rozwinęło.

3. Na wspommnianym zebraniu Synak miał ocenić, który z kandydatów jest lepszy (Ceynowa, Jabłoński). Chwalił obydwu i próbował nie zajmować stanowiska, ale ponieważ m. in. prostował słowa Lewny o Jabłońskim, wyszło na to że niechcący go pochwalił. W kazdym razie wrażenie było pozytywne.

4. Nie chcę, ani nie za bardzo mogę, mówić w tym miejscu o szczegółach, które znam. Upoważniają mnie do tego, żeby kuluarowe wypowiedzi niektórych osób, uznać za propagandę. Mówię tutaj o kampanii negatywnej bez argumentów na zasadzie: "Nie ważne kto, byle nie Jabłoński". Przy czym dzieje się to z reguły za plecami kandydata. Kiedy kandydat stoi twarzą w twarz, to się do niego uśmiechamy i mówimy, że jest cool. Prócz słowa propaganda, powinienem jeszcze powiedzieć "obłuda".

5. Nie wiem co robi sztab "pana starosty". Wiem za to, że AJ jeździ po oddziałach i przedstawia swój program, dyskutuje, przekonuje. I nigdy nie słyszałęm od jego ludzi sformułowań typu "X to zagrożenie dla Zrzeszenia".

6. O działalności Kuchnowskiego robi się już głośno. To też jeden z dwulicowców. Przykre. Nie chciałem o tym pisać.

7. Adamie, pozostałę sprawy proponuję omówić przez email: pomeranus@WYTNIJTOwp.pl (adres antryspamowy, usuń "WYTNIJTO", żeby wysłać list). Wiem więcej, ale nie mogę tu o wszystkim pisać.

Pozdrawiam


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

adamfwk
wysłane dnia: 25.11.2004 23:32
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.10.2003
z: Piękna Belocja- Lebcz
Wiadomości: 136
Re: Kto będzie nowym prezesem ZK-P
W sumie nie zgadzam się w pełni z tą wypowiedzią.
Nowa polityka ZK-P bedze zależeć od ludzi którzy tworzą organizację, a nie na odwrót. ZK-P powinno być takie jaki jest ogół Kaszubów- i chyba takie jest. Dlatego jeżeli idziemy(kaszubi) w stronę radykalną to chyba ZK-P też powinno w tą stronę iść. I to nie jest tak że w każdej chwili można być członkiem ZK-P bo trzeba mieć dwóch "członów wprowadzających. poza tym trzeba przejść przez zarząd Oddziału i Zarząd Głowny ZK-P aby być członkiem.
Choć dziś mamy akurat sytuację że na prezesa kandyduje człowiek znający Kaszubszczyzną w mowie(i do tego najlepsza odmianę belocką:) i w pismie( drugie miejsce na ostatmim dyktandzie kaszubskim organizowanym przez ZK-P) oraz czlowek nie znający tego ale nie zgadzam się żeby Prezes musiał znać Kaszubszczyznę. Oczywiście jest to wskazane, ale nie jest to warunek wyklczający. Cieszę się jednak ze jako Kaszuba czujesz się wspólodpowiedzialny za ZK-P. To jest zdrowe i tak własnie powinno być.
Ale pamiętamy oczywiście co mówił Bądkowski(założyciel klubu Pomorania) Unikajcie Ludzi szalonych:).
pozdrawiam
do zobaczenia na święcie kaszubskim jakim jest bez wątpienia Zjazd Delegatów ZK-P.
Adam Hintzka


----------------
Viva la Kaxubia......

adamfwk
wysłane dnia: 25.11.2004 23:04
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.10.2003
z: Piękna Belocja- Lebcz
Wiadomości: 136
Re: Kto będzie nowym prezesem ZK-P
no cóż , ja jako studen bardzo długo się uczę w soboty wieczorem:) więc nie słucham w niedziele rano radio tylko śpię, a akurat na tym by mi zależało.
Pozdrówk


----------------
Viva la Kaxubia......

lepusz
wysłane dnia: 25.11.2004 23:01
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 25.9.2003
z: Kolbudy
Wiadomości: 510
Re: Kto będzie nowym prezesem ZK-P
Rzeczywiście mam nagrane wywiady z obydwoma kandydatami na nowego prezesa ZK-P wyemitowane w dwie poprzednie niedziele w Radiu Gdańsk w magazynie "Na bôtach i w bòrach".
Najszybciej (z mojego punktu widzenia) można te wywiady udostępnić, gdybyś Staszku uruchomił jakiś folder z mp3; to mogę to zaraz wrzucić. Te powiedzmy 10 min. nie powinny ważyć więcej niż 500kB, a więc do ściagnięcia dla każdego. Pozostaje sprawa praw autorskich. Mogę podjąć się drugiego rozwiązania, a więc przepisania wywiadów na Zasoby, lecz dopiero w niedzielę, a więc programy naszych kandydatów pojawiły by się na sześć dni przed wyborami. Jeżeli jest ktoś komu na tym zależy, to proszę potwierdzić, a ja to zrealizuję.
adamfwk
wysłane dnia: 25.11.2004 22:59
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.10.2003
z: Piękna Belocja- Lebcz
Wiadomości: 136
Re: Kto będzie nowym prezesem ZK-P
Nie lubie się czepiać szczegółów ale trochę trzeba czasem, bowiem jak wiem to jesteś Tomaszu dziennikarzem, więc trochę dziennikarskiej obiektywności i prawdy obowiązuje.
Tym bardziej że relacjonujesz spotkanie na którym sam byłeś, więc chyba pamiętasz je dokładnie.

I po koleji:

"Na skutek mojego zapytania o to jak będzie wyglądał prestiż ZKP w związku z aferą na UG odkrytą przez "Gazetę Wyborczą" prof. Ceynowa wycofał się z kandydowania, choć wyraził oburzenie z powodu "wyciągania brudów"."

chyba powinno być "domniemanej aferze na UG"

poza tym wspępnie Pan Szczepan Lewna zgłosił też byłego burmistrza Jastarnii, Mieczysława Strucka.

'Na tym samym zebraniu przedstawiono kandydaturę Artura Jabłońskiego (zgłosił się sam, ale referował B. Synak)."

nie rozumiem o co chodzi z tym referowaniem.


"gdzie mimo "szeptanej propagandy" H. Hoppe udzielono poparcia Arturowi Jabłońskiemu "

co to znaczy "szeptana propaganda"?
dziennikarz chyba nie powinien używać słowa "propaganda" podobnie można nazwać to co robi "sztab wybrczy" Pana Starosty :) Akurat tez staram się to wszystko śledzić i być może wiem coś o tym.


"Team Lewna-Hoppe wspierany przez kilka innych osób robi po oddziałach propagandę negatywną. [...]"


juz nie będe pisał o "propagandzie" ale jeśli wymieniamy przeciwników Jabłońskiego to nie należy zapominać o Lechu Kuchnowskim, który z racji stanowiska w ZK-P rzeczywiście jeździ po Oddziałach i robi "kampanię negatywną"

to może tyle.
Chętnie wyjaśnie wszelkie niejasności.
Adam Hintzka




----------------
Viva la Kaxubia......

tczewianin
wysłane dnia: 25.11.2004 14:57
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Kto będzie nowym prezesem ZK-P
Witam!

Dyskusja trwa, tyle że wewnątrz Zrzeszenia. Było nawet specjalne spotkanie poświęcone tej sprawie, w którym uczestniczyłem. Wiceprezydent Gdańska Szczepan Lewna zgłosił na nim kandydaturę prof. Andrzeja Ceynowy. Na skutek mojego zapytania o to jak będzie wyglądał prestiż ZKP w związku z aferą na UG odkrytą przez "Gazetę Wyborczą" prof. Ceynowa wycofał się z kandydowania, choć wyraził oburzenie z powodu "wyciągania brudów". Oficjalnie zrezygnował z dwóch powodów: 1.) UG to jego priorytet; 2.) nie zna języka kaszubskiego.

Chwilę później Lewna zgłosił kandydaturę b. senatora AWS Kazimierza Kleiny, który złożył rezygnację z powodów osobistych (prowadzi działalność gospodarczą i nie ma czasu).

Na tym samym zebraniu przedstawiono kandydaturę Artura Jabłońskiego (zgłosił się sam, ale referował B. Synak).

W późniejszym okresie Szczepan Lewna i Hubert Hoppe rozwijali kampanię negatywną przeciwko Jabłońskiemu, twierdząc że jest on zagrożeniem dla Zrzeszenia itp. Śledzę tę sprawę intensywnie i miałem tego typu sygnały z wielu źródeł.

Obecnie Lewna promuje kandydaturę senatora E. Wittbrodta, który zgodził się kandydować. Wczoraj odbyło się zebranie Rady Oddziałów Środkowych ZK-P w Kartuzach, gdzie mimo "szeptanej propagandy" H. Hoppe udzielono poparcia Arturowi Jabłońskiemu (vide dzisiejszy "Dziennik Bałtycki").

Team Lewna-Hoppe wspierany przez kilka innych osób robi po oddziałach propagandę negatywną. [...]

A jeśli chodzi o Twój "sztrid" ze Stachem, to mogę Cię zapewnić, że w ZK-P dominuje punkt widzenia, który mówi że sprawy ZK-P są wewnętrznymi sprawami ZK-P, a nie wszystkich Kaszubów. Stachu się o tym przekonał w dość przykry sposób, mniejsza o szczegóły. Jabłoński uważa inaczej, dlatego starzy wyjadacze się go obawiają. Rzeczywiście jest dla nich zagrożeniem...

Pozdrawiam!


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

wotoch
wysłane dnia: 25.11.2004 14:05
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Kto będzie nowym prezesem ZK-P
Z tego co ja wiem w tym kraju obowiązuje wolność słowa i wypowiedzi więc nikt mi nie będzie mówił co ja mogę a czego nie mogę komentować lub jakie mam mieć „podstawy”. Co z tego że nie jestem członkiem ZK-P czy to oznacza, że nie wolno mi przedstawiać swoich oczekiwań lub uwag co do wyboru nowego Prezesa czy działalności organizacji. W każdej chwili mogę być członkiem tej organizacji, wszystko zależy od zmian na górze i nowej polityki Zrzeszenia. Najgorsze w tym kraju jest to, że człowiek musi gdzieś należeć inaczej nie ma prawa niczego sugerować lub mówić. Ja jestem rodowitym Kaszubem i nie są mi obojętne sprawy Zrzeszenia.
Dodam jeszcze, że nowy prezes POWINIEN ZNAĆ W MOWIE I W PIŚMIE JĘZYK NASZYCH DZIADÓW I OJCÓW KASZUBÓW.


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

sgeppert
wysłane dnia: 25.11.2004 10:51
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kto będzie nowym prezesem ZK-P
Gwoli ścisłości. Mówimy o wyborze prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, czyli organizacji, której ani Ty ani ja nie jesteśmy członkami. W tym układzie mamy prawo - jak każdy - fromułować opinie na interesujące nas tematy, nie widzę jednak podstaw do stawiania postulatów w rodzaju "nowy prezes powinien..." To jest sprawą delegatów na Zjazd, ewentualnie jeszcze tych, którzy tych delegatów wybierali. Nie zmienia to faktu, że mamy prawo dokonany wybór komentować.

Obecnie kandydatów jest dwóch - starosta pucki i dotychczasowy wiceprezes Artur Jabłoński oraz senator Edmund Wittbrodt. Swoje programy przedstawili w ostatnich dwóch wydaniach Radiowego Magazynu "Na bôtach i w bòrach". Wiem, że Marek Wałdoch (użytkownik lepusz) nagrywa te audycje; może znalazłby sie chętny, który spisałby wypowiedzi kandydatów, chętnie je zamieszczę na Zasobach.

Swoją opinię na temat niektórych obszarów działań Kaszubów i ich głównej organizacji zawarłem w końcowej części artykułu "Mniejszościowe rozdwojenie".
wotoch
wysłane dnia: 25.11.2004 10:32
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Kto będzie nowym prezesem ZK-P
Nie zauważyłem na tej stronie dyskusji na temat wyboru nowego prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Czyżby wszystko było już ustalone. Za chwilę znowu będą poruszane gorące tematy i obrzucanie prezesa błotem, że jast taki a nie inny. Chyba nie o to chodzi. Brak dyskusji oznacza działania nie demokratyczne i nie godne społeczeństwa obywatelskiego.
Czy znane są nazwiska potencjalnych kandydatów na prezesa? I kim są?
Czy kandydaci mają jakieś programy? Czy chcą coś przekazać ludziom przed ostatecznym głosowaniem.
Jaki jest stosunek kandydatów do powstających i istniejących mediów?
W jaki sposób chcą wspierać rozwój kultury kaszubskiej?
Czy może nie warto się wychylac z pytaniami do znanych tylko w Gdańsku kandydatów.
Dla mnie Prezesem powinien być rodowity Kaszuba z krwi i kości, któremu zależy na rozwoju naszej kultury i całego regionu. Od Chojnic aż po Hel i od Słupska i Miastka aż po Gdańsk. Kaszubi żyją na tych ziemiach od wieków i czekają na człowieka, który będzie tego świadomy. NIe warto inwestować w rozmycie i obojetność regionu warto wspierać solidność i pracowitość. Jestem pewien że znajdą sie ludzie w Zrzeszeniu, którzy wybiorą ze swego grona odpowiedniego człowieka na to stanowisko.


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002