Forum
Losowe zdjęcie
Lębork
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Krajna

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
CzDark
wysłane dnia: 25.11.2004 3:10
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Krajna
Czile słów ò Krajnie ë Krajniôkach na starnie:

http://www.kamienkrajenski.pl/html/krajna.htm


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

sgeppert
wysłane dnia: 25.11.2004 8:21
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Krajna
http://www.kamienkrajenski.pl/html/krajna.htm
Region ten był niegdyś krańcem państwa Polan i stąd wzięła się historyczna nazwa Krajna. (...) Nazwy tej użyto po raz pierwszy 15 lutego 1282 roku na dokumencie wieńczącym układ w Kępnie między ostatnim księciem pomorskim Mściwojem II a księciem wielkopolskim Przemysławem II . Mocą tego dokumentu Pomorze weszło we władanie Wielkopolski. (...) Od czasów najdawniejszych Krajna była areną walk o utrzymanie polskości na tych ziemiach. Gall Anonim w swej kronice wspomina, że w 1109 roku oddziały rycerskie Bolesława Krzywoustego atakowały Nakło i maszerowały przez Krajnę w kierunku morza. W roku 1113 Bolesław Krzywousty ponownie wkracza na Pomorze i oblęża grody. Siłą zmusza je do poddania się i włącza do swego państwa.

Niech ktoś mądry wyjaśni, czy Krajna była krańcem państwa Polan (Polanie w 1282 r.?) czy Pomorza? No i ciekawie jest opisane utrzymywanie polskości przez Krzywoustego
tczewianin
wysłane dnia: 25.11.2004 8:55
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Krajna
Cytat:

sgeppert napisał:
Niech ktoś mądry wyjaśni, czy Krajna była krańcem państwa Polan (Polanie w 1282 r.?) czy Pomorza? No i ciekawie jest opisane utrzymywanie polskości przez Krzywoustego


Bolesław Krzywousty (do dziś historycy spierają się czy przydomek ów oznacza kogoś ze skazą fizyczną czy moralną, innymi słowy czy nie należałoby pisać Bolesław Kłamca) "utrzymywał" polskość na Pomorzu mniej wiecej takimi metodami, jak Rosjanie krzewią kulturę rosyjską na Zakaukaziu. Na szczęście nie dysponował bronią pancerną, bo dziś o Kaszubach nikt by nie słyszał.

Zainteresowanych szczegółami "Walki o polskość Pomorza" odsyłam do kroniki Galla Anonima. Niecierpliwi znajdą ten tekst w sieci (w pliku PDF), cierpliwi w bibliotece. Przy okazji polecam recenzję "Kroniki Piotra z Dusburga" w najnowszej "Pomeranii". Można się z niej dowiedziec, że ważne jest nie tylko to o czym pisze dany tekst, ale dla kogo zostałsporządzony oraz że "kronika" nie zawsze była kroniką dla tego, kto ją pisał.

Krajna, to oczywiście rubieże państwa pomorskiego, ziemie leżące na skraju państwa, pogranicze. Ten sam źródłosłów ma "Ukraina".

A jeśli już o Ukrainie mowa, to na marginiesie wspomnę, że jestem dumny z tego co się tam dzieje i życzę Ukraińcom rozwagi, cierpliwości i zwycięstwa. Ze wzruszeniem słuchałem, jak powtarzali od babci, po studenta "My uże nie bydło, my narod!" Kiedy Kaszubi będą mogli powiedzieć to o sobie?


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

CzDark
wysłane dnia: 25.11.2004 11:33
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Krajna
Jô wiem, że nen artikel nié je nôlepszi, ale lepszich ò Krajnie jô nié miôł w jinternece nalazłe.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

sgeppert
wysłane dnia: 25.11.2004 11:52
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Krajna
Jeszcze pomęczę ten tekst.

Walka o polskość była treścią życia Krajniaków. Właśnie tu, na Krajnie, swoje dobra i majątki posiadały znakomite rody: Prądzyńskich, Komierowskich, Grabowskich, Orzelskich, Potulickich, Zebrzydowskich, Wałdowskich

Wyobrażam sobie, że treścią życia większości ludzi jest zapewnienie godziwego bytu sobie i swoim najbliższym, a dla ludzi religijnych - zapewnienie sobie zbawienia. Polskość w dzisiejszym rozumieniu ukształtowała się gdzieś w XIX wieku, chyba nie mylę się sądząc, że przed rozbiorami obywatel czuł się przede wszystkim związany ze swoją ziemią (powiatem) a król którego był poddanym był gdzieś dalej. Dla chłopów wyznacznikiem tożsamości była przede wszystkim parafia i pan.

Lista znakomitych rodów posiadających majątki na Krajnie nic nie wnosi; dziś Kulczyk ma posiadłość w USA ale nikt go chyba nie uważa za znakomitego Amerykanina. Poza tym np. liderzy Konfederacji Targowickiej równiez pochodzili ze znakomitych rodów.

Wymienione "tradycje regionalne" to zwyczaje ludowe znane na całym polskim obszarze kulturowym, wiele z nich znają też doskonale Kaszubi - np. bożonarodzeniowe pochody z gwiazdką, zapusty (nb. w tekście nie wspomniano o tańcu "na długi len"), wielkopiątkowa i dyngusowa chłosta, zaduszkowe chleby dla biednych i szereg innych). Nie wyczytałem tam niczego, co by rzeczywiscie wyróżniało Krajnę.

Jeśli chodzi o gwarę krajniacką, to pozwolę sobie na chwyt poniżej pasa, czyli zestawienie zapewnień o niezachwianej polskości Krajniaków, z podanymi przykładami słów krajniackich, stanowiącymi w znacznej części wykaz germanizmów (frysztyk, flyndze, kuch, flaszeczka, topek, knyp, tygielek(?), durślak, ańtop). Niektóre słowa są doskonale znane Kaszubom (południe 'obiad', wieczerzał) czy bochenyszek (zwracam uwagę na "y" - po kaszubsku to by było "bòchenôszk"). Oczywiście wiem, że liczba germanizmów nie jest miarą tożsamości regionalnej, ale skoro autorzy sami sie podkładają..
sgeppert
wysłane dnia: 25.11.2004 12:01
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Krajna
[q]Jô wiem, że nen artikel nié je nôlepszi, ale lepszich ò Krajnie jô nié miôł w jinternece nalazłe.
[/q]
No nic, może w odpowiedzi na nasze komentarze odezwą się prawdziwi Krajniacy i zaczną porządnie pisać o swoim regionie.
Michal
wysłane dnia: 25.11.2004 12:50
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Krajna
Ja tylko ad vocem (że użyję tego ulubionego zwrotu absolwentów i studentów prawa) sprawy Bolesława Krzywoustego i "polskości".
Staszek ma całkowitą rację, twierdząc, że o "polskości" można mówić dopiero od XIX w. Bądźmy szczerzy: Bolesław "książę północy" jak pisał Anonim, to wzmacniał tylko i wyłącznie, swój osobisty stan posiadania. Polską w tym czasie zresztą była tylko Wielkopolska, zmarginalizowana właśnie przez osobę Bolesława, który jak historia podaje, opierał się głównie na Śląsku -dzielnicy przyznanej mu przez ojca, a potem na Mazowszu, które w tym czasie pełniło rolę dzielnicy seniora (a ulubioną stolicą ojca Bolesławowego, Władysława Hermana był właśnie Płock). Zaś Wielkopolska była dzielnicą Zbigniewa, brata i konkurenta "księcia pólnocy" i do dominujacych na pewno nie należała.

Dlatego moje dwie uwagi. Być może chodziło tu o tą polskość w rozumieniu Wielkopolski?
I na marginesie, to tak po prawdzie pierwszą osobą, która wlaczyła o polskość Pomorza w dzisiejszym tego słowa rozumieniu, był chyba sam Florian Ceynowa w 1846 r.
Teraz to sie naraziłem
Michał K.
wilem
wysłane dnia: 25.11.2004 16:57
Stały bywalec
Zarejestrowany: 13.11.2004
z: Miasto (Wejrowò)
Wiadomości: 53
Re: Krajna
RZECZYWIŚCIE !!!!!


----------------
Wilem

sgeppert
wysłane dnia: 26.11.2004 15:12
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Krajna
Cytat:
I na marginesie, to tak po prawdzie pierwszą osobą która wlaczyła o polskość Pomorza w dzisiejszym tego słowa rozumieniu, był chyba sam Florian Ceynowa w 1846 r. Teraz to sie naraziłem

Ano tak było. A pierwszy duży utwór literacki w języku kaszubskim napisał zagorzały polonofil Derdowski.
Jeśli się komuś naraziłeś, to najwyżej ideologom chcącym wtłoczyć poplątaną pomorską historię w swoje czarno-białe schematy.
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002