Forum
Losowe zdjęcie
Nieznany dokument
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
CzDark
wysłane dnia: 6.11.2006 15:11
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
Istnieje wiele przesłanek wskazujących, iż Pomorzanie, mogą być przynajmniej w znacznej cczęsci pooichodzenia bałtyjskiego.

Temat pochodzenia Pomorzan był rozwijany m.in. przez Jupcewa, Stolema 2, tgrabara (prof. Tadeusza Grabarczyka), T. Piechowskiego i mnie w dziale "Historia Pomorza" w wielu wątkach.

Na bałtyjskie pochodzenie według mnie wskazują:

- badania genetyczne (Ta sama "pramatka")
- badania antropologiczne (duży procentowy udział typu wschodniobałtyckiego, tak samo jak u Litwinów, a inaczej jak u Polaków)
- słownictwo (np. lit. pomukelis, pom. pòmùchel, wshodnioprusko-niemieckie Pomuchel; pom. dżérstla, łotewskie gerstlas; (przepraszam za ewentualne błędy- piszę z pamięci)
- mentalność - Litwini uchodzą za ludzi upartych, małomównych, o słabym poczuciu humoru (podobnie jak Pomorzanie/Kaszubi)
- mitologia - "wieszczi' i "ópi" niemal identycznie; podam jeszcze jeden przykład:

Kaszubi wierzą, że kamienie nie rosną bo przeklął je Pan Jezus, gdy przewrócił się o jednego na Golgocie; Litwini tak samo tyle, że zamiast Pana Jezusa jest bóg Dievas i oczywiście nie ma mowy o Golgocie
sgeppert
wysłane dnia: 4.11.2006 20:46
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
Klasyczne dziś wyjaśnienie pochodzenia Kaszubów (Pomorzan) mówi, że jest to ludność słowiańska, przybyła na Pomorze wzdłuż Wisły i Odry. Koncepcja, jakoby Kaszubi byli zeslawizowanymi Bałtami, jest dziś raczej egzotyczna, zresztą powstaje pytanie, o jakich Kaszubów miałoby chodzić - pierwsze utrwalone w źródłach historycznych użycie nazwy "Kaszuby" odnosi się do Pomorza Szczecińskiego.

Inna sprawa, że pochodzenie Kaszubów | Pomorzan wciąż czeka na dokładniejsze wyjaśnienie i w tym kontekście warto mieć na względzie, że sama nazwa "Kaszuby" jest zagadkowa, językoznawcy uznali, że nie da się jej objaśnić na gruncie slawistyki. Być może należałoby właśnie odtworzyć drogę, jaką przebyła ludność, której potomkami stali się późniejsi Pomorzanie.


----------------
Stanisław Geppert

Bialorusin
wysłane dnia: 4.11.2006 19:10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 4.11.2006
z:
Wiadomości: 1
Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
Witam użytkowników tego Forum.
Nie będąc mi ani Kaszubem, ani Polakiem, bardzo źle znam język polski, więc proszę tolerować moje błędy.
Ostatnio zetknąłem się ze stwierdzeniem, że Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami? Jestem ciekaw, czy to prawda.
Gdy to prawda, to:
1) Jakie bałtyckie plemiona można byłoby uważać za przodków Kaszubów? Jakie kultury archeologiczne w różnych okresach im neleżały? Czy byli to Prusowie czy inni Bałtowie Zachodnie, którzy przez wczesną słowizację nie zostali udokumentowani?
2) Kiedy przyszli Słowianie i kiedy została dokonana Słowizacja Bałtów?
3) Jakie pozostałości po Bałtach mają Kaszubi (w toponimii kaszubskiej, kaszubskim języku i tp.)?
Jestem ciekaw Pańskich opinji
« 1 2 3 4 (5)
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002