Forum
Losowe zdjęcie
Kaszubi pod Wiedniem II
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Miejsce Kaszubów w Historii

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Slavinja
wysłane dnia: 29.3.2005 10:18
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 27.3.2005
z:
Wiadomości: 5
Miejsce Kaszubów w Historii
W moich stronach (Radom) prawie w ogóle nie mówi się o Kaszubach. W życiu może ze 2 razy usłyszałem od kogoś coś na ten temat. W Podręcznikach od historii też nigdy nie miałem do czynienia chociażby ze wzmianką o Kaszubach. Podobnie jest z Łużyczanami ale to już inna sprawa. Dochodze do wniosku ,że Polacy potraktowali język kaszubski jako jeden z dialektów polskich (niejednokrotnie próbowali mi to wpoić na lekcji polskiego). Jak to jest ? Ja rozumiem,że Kaszubowie to jeden z ludów Słowiańskich ,który chociaż nigdy nie miał własnego państwa to jakimś cudem przetrwał do dziś. (Łużyczanie Północni uważają się za Niemców :/,Morawian już nie ma) . Wyjaśnijce mi prosze jak Wy Kaszubowie podchodzicie do sprawy. Nigdy nie dążyliście to powstania państwa kaszubskiego ? Jakie jest Wasze poczucie narodowe ?
CzDark
wysłane dnia: 29.3.2005 12:23
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Miejsce Kaszubów w Historii
>>który chociaż nigdy nie miał własnego państwa to jakimś cudem przetrwał do dziś.

Mieliśmy własne państwo, a ściślej mówiąc państwa - były to księstwa pomorskie - od Szczecina po Gdańsk. Niestety, było to dawno temu i tych państewek było chyba za dużo - jedna z przyczyn naszej klęski.

>>Morawian już nie ma

Są!! Tylko, że uważają się w większości za Czechów. Zresztą morawski to w przeciwieństwie do kaszubskiego tylko dialekt (czeskiego).Poza tym Morawianie niemal zawsze dzielili los Czechów (w znaczeniu ściślejszym), a więc mają prawo za Czechów się uważać. Choć oczywiście mają też prawo za Czechów się nieuważać.



----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Slavinja
wysłane dnia: 29.3.2005 16:22
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 27.3.2005
z:
Wiadomości: 5
Re: Miejsce Kaszubów w Historii
Źle się wyraziłem. Języka Morawskiego już nie ma ( nie mam na myśli dialektu tylo osobny język). Ciesze się ,że uświadomiłeś mnie ,że istniały jakieś księstwa kaszubskie. Byłbym naprawde rad gdybyś jeszcze napisał jakiś konkretny okres ich istnienia.
No i nie dostałem odpowiedzi na której najbardziej mi zależy. Co z Waszą świadomością narodową ?
Gospi
wysłane dnia: 29.3.2005 17:39
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.4.2004
z: Gduńsk
Wiadomości: 93
Re: Miejsce Kaszubów w Historii
"No i nie dostałem odpowiedzi na której najbardziej mi zależy. Co z Waszą świadomością narodową ?"

Odpowiedź na to pytanie jest trudna, pewnie dlatego jej nie dostałeś. Postaram się ogólnie to przybliżyć, choć są osoby, które zrobiłyby to lepiej (więc proszę o uzupełnienia, jeśli będzie trzeba).

W spisie powszechnym narodowość kaszubską zaznaczyło ok. 5 tys. osób. Kaszubów pojmowanych etnicznie jest DUŻO więcej. Wynika to stąd, że nie wszyscy Kaszubi czują się odrębni narodowo. I mają do tego prawo podobnie jak mają je ci, którzy chcą tę odrębność zaznaczyć. Jednak często traktowani są wtedy jako "separatyści", "radykałowie" i dążący do rozbicia RP odmieńcy (nawiasem mówiąc to bzdura). Cały czas dominuje poczucie podwójnej tożsamości tj. równoczesnej świadomości bycia Polakiem i Kaszubą - Polakiem w kwestii narodowości a Kaszubą w kwestii przynależności etnicznej. Narodowi Kaszubi nie są odbierani zbyt dobrze przez Polaków a często i innych Kaszubów (w pierwszym przypadku nazywam to syndromem pozaborowym ).

Można to przedstawić jeszcze za pomocą przejrzystego podziału (tu trochę żartem, może nawet mocno żartem):
- Kaszubi narodowości kaszubskiej posługujący się jezykiem kaszubskim
- Kaszubi narodowości kaszubskiej nie posługujący się językiem kaszubskim
- Kaszubi narodowości polskiej posługujący się językiem kaszubskim
- Kaszubi narodowości polskiej nie posługujący się językiem kaszubskim
- Polacy narodowości kaszubskiej posługujący się językiem kaszubskim (Kaszubi z wyboru)
- Polacy narodowości kaszubskiej nie posługujący się językiem kaszubskim (tu danych nie mam, ale to analogia do powyższego)
- Polacy narodowosci polskiej posługujący się językiem kaszubskim

Wszystko jest kwestią samookreślenia. A to jest sprawa osobista każdego człowieka. W każdym razie pod tym względem nie ma jednolitego społeczeństwa kaszubskiego.

Pozdrawiam


----------------
Smutek bierze się z czasu, który minął nie wydając owocu

CzDark
wysłane dnia: 29.3.2005 17:43
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Miejsce Kaszubów w Historii
>>Ciesze się ,że uświadomiłeś mnie ,że istniały jakieś księstwa kaszubskie. Byłbym naprawde rad gdybyś jeszcze napisał jakiś konkretny okres ich istnienia.


Jeżle to jidze ò Wieczórną Pòmòrską to wôrt je zazdrzec na starnã:

http://www.miasta.internet.v.pl/poczet.htm

A jeżle jidze ò Pòrénkòwi dzél najégò krôju to tedë na:

http://mestvinus2.webpark.pl/Historia/Panowie_Kaszub.html

.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Slavinja
wysłane dnia: 29.3.2005 19:01
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 27.3.2005
z:
Wiadomości: 5
Re: Miejsce Kaszubów w Historii
dziękuje za wyczerpujące wyjaśnienie. Troche to dla mnie dziwne bo niektórzy Ślązacy chociaż posługują się jedynie dialektem chcą mieć własne państwo a z Twojego posta (Gospi) wynika ,że nie ma określonego stanowiska Kaszubów na temat własnego państwa albo chociażby autonomii. Być może to lepiej aczkolwiek odczuwa się brak działalności Kaszubów w innych rejonach Polski niż Pomorze ( mam na myśli media, estrade , film itd). Ten brak pewnie nie robi różnicy większości...no ale jednak ja jestem zwolennikiem szerzenie się kultur Słowiańskich (oczywiście do granic przyzwoitości i nie na siłe) w tym także Kaszubskiej
CzDark:Dzięki za linki
(Tak nawiasem mówiąc to zauważyłem pare podobieństw w Kaszubskim i Czeskim [wiem wiem j.Kaszubski bardziej podobny jest do Polskiego ale okazuje się,że do Czeskiego również. Przynajmniej mi się tak wydaje ])
Gospi
wysłane dnia: 29.3.2005 20:00
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.4.2004
z: Gduńsk
Wiadomości: 93
Re: Miejsce Kaszubów w Historii
"Troche to dla mnie dziwne bo niektórzy Ślązacy chociaż posługują się jedynie dialektem chcą mieć własne państwo a z Twojego posta (Gospi) wynika ,że nie ma określonego stanowiska Kaszubów na temat własnego państwa albo chociażby autonomii."

Myślę, że są ważniejsze rzeczy od dążenia do utworzenia własnego państwa. W czasie gdy język kaszubski zaczyna wymierać, ważne jest by skupić się na jego odbudowie. To przykładowo.

"odczuwa się brak działalności Kaszubów w innych rejonach Polski niż Pomorze ( mam na myśli media, estrade , film itd)."

Z filmem to faktycznie coś krucho , ale od pewnego czasu nadaje Radio Kaszëbë, dzięki któremu można poczuć, że mieszka się na Pomorzu. Głównie należy skupić się na działalności mającej na celu zmianę nastawienia ludzi, zwłaszcza tych, którzy nazywają Kaszubów separatystami. Nie jest miło słyszeć w Święto Jedności Kaszubów słów "Kaszubów trzeba mordować, kurwa mać!" Ciężko jest zmienić stereotypy. A jeśli teraz Kaszubi chcieliby swojego państwa czy autonomii to czy mogłoby zaistnieć pokojowe współistnienie? Trzeba najpierw mieć na czym budować, a nie robić naokoło zamieszanie, które do niczego nie prowadzi a jeśli to do wrogości. A ten rozdział ludzkość przecież niedawno przerabiała. Powinniśmy więc umieć wyciągnąć z tego należyte wnioski i szukać innych rozwiązań. Takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam


----------------
Smutek bierze się z czasu, który minął nie wydając owocu

Gospi
wysłane dnia: 29.3.2005 21:36
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.4.2004
z: Gduńsk
Wiadomości: 93
Re: Miejsce Kaszubów w Historii
.sk to domena słowacka, prawda? Jeśli tak to mi bardzo miło.


----------------
Smutek bierze się z czasu, który minął nie wydając owocu

wilem
wysłane dnia: 30.3.2005 0:40
Stały bywalec
Zarejestrowany: 13.11.2004
z: Miasto (Wejrowò)
Wiadomości: 53
Re: Miejsce Kaszubów w Historii
Człowiek jeden dzień nie wchodzi na Zasoby, a tu tyle ciekawych rzeczy!

„[…]Morawian już nie ma”
Jeśli interesuje Cię kontakt z Morawianami to skontaktuj się z tą osobą:
Mgr. Robert Keprt
want@post.cz
Vor iskova 21, 623 00 Brno
telefon, fax +420 547381482
mobil +420 776654737
MORAVA
(przepraszam za brak czeskich diakrytów)
Miałem okazję poznać go na zjeździe slawistycznym w Pradze w ubiegłym roku. Jest to jeden z ich działaczy narodowych. Myślę, że on i jego rodacy wyczerpująco wyjaśnią Ci kwestię ewentualnej odrębności języka i świadomości narodowej Morawian.

„Można to przedstawić jeszcze za pomocą przejrzystego podziału (tu trochę żartem, może nawet mocno żartem):
- Kaszubi narodowości kaszubskiej posługujący się językiem kaszubskim
- Kaszubi narodowości kaszubskiej nie posługujący się językiem kaszubskim
- Kaszubi narodowości polskiej posługujący się językiem kaszubskim
- Kaszubi narodowości polskiej nie posługujący się językiem kaszubskim
- Polacy narodowości kaszubskiej posługujący się językiem kaszubskim (Kaszubi z wyboru)
- Polacy narodowości kaszubskiej nie posługujący się językiem kaszubskim (tu danych nie mam, ale to analogia do powyższego)
- Polacy narodowości polskiej posługujący się językiem kaszubskim”

Jeśli już tak dzielimy Kaszubów nie możemy zapomnieć o kilku innych „przedziałach” samookreślenia kaszubskiego, które kiedyś występowały z większą częstotliwością, ale dziś też są reprezentowane:
- Kaszubi narodowości kaszubskiej posługujący się językiem niemieckim
- Kaszubi narodowości niemieckiej posługujący się językiem kaszubskim
- Kaszubi narodowości niemieckiej posługujący się językiem niemieckim
- Niemcy narodowości niemieckiej posługujący się językiem kaszubskim
Nie będę mnożył analogii, bo chodzi mi o podanie jeszcze jednego elementu (niemieckiego) do procesu kształtowania się świadomości kaszubskiej.

„Trochę to dla mnie dziwne bo niektórzy Ślązacy chociaż posługują się jedynie dialektem chcą mieć własne państwo”

Widzę, że również spotkałeś się z tą propagandą polskich kół nacjonalistycznych, które śląskie dążenia do autonomii wzorowanej na przedwojennej autonomii Górnego Śląska zrównują z dążeniami niepodległościowymi. Ślązacy podobnie jak niektóre kręgi kaszubskie są zwolennikami hasła „Europa regionów” i skończenia z centralizmem państwa polskiego, ale nigdzie nie spotkałem się z wypowiedziami działaczy śląskich na temat niepodległego państwa śląskiego.

„(Tak nawiasem mówiąc to zauważyłem pare podobieństw w Kaszubskim i Czeskim [wiem wiem j.Kaszubski bardziej podobny jest do Polskiego ale okazuje się,że do Czeskiego również. Przynajmniej mi się tak wydaje ])”

To nie jest wcale takie śmieszne. Niektórzy językoznawcy twierdzą, że kaszubski jest bardziej spokrewniony z czeskim niż z polskim. Ale jedno nie ulega wątpliwości: kaszubski najbardziej zbliżony jest do serbołużyckiego. Wiem to chociażby po rozmowie z Serbołużyczanami (Górnymi). Kiedy mówiłem po polsku nie rozumieli mnie i dopiero gdy zacząłem mówić po kaszubsku mogliśmy się spokojnie komunikować. Podobno dolnołużycki jest jeszcze bardziej zbliżony do naszego języka ojczystego, ale niestety mówi nim już tylko kilka osób.


----------------
Wilem

Slavinja
wysłane dnia: 30.3.2005 8:51
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 27.3.2005
z:
Wiadomości: 5
Re: Miejsce Kaszubów w Historii
A to ciekawe bo do tej pory jak spotykałem się z tekstami w języku Łużyckim (Górny) to mogłem niemal wszystko zrozumieć. I oczywiście zauważyłem pare podobieństw z innymi językami słowiańskimi. Był to ruski,chorwacki i czeski (polski oczywiście też) ale kaszubski mi przez myśl nie przeszedł. No cóż pewnie dlatego,że był to suchy tekst.
Co do Morawian to być może się pomyliłem . Usprawiedliwiać się moge jedynie tym,że w źródłach z którymi do tej pory miałem do czynienia było napisane,że język Morawski zaniknął w XVI w. A może źle zinterpretowałem ? Sam nie wiem. Jeszcze jedno pytanie, gdzie moge dowiedzieć się czegoś więcej na temat zjazdów slawinistycznych ?
(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002