Forum
Losowe zdjęcie
Most na Brdzie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Przydomek

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
stefan
wysłane dnia: 15.11.2004 20:10
Stały bywalec
Zarejestrowany: 19.8.2004
z:
Wiadomości: 67
Re: Przydomek
Rzeczywiście Czapiewscy miele wiele przydomków. Chociaż nie wiem czy mają one dziś jakieś znaczenie.
Prawdopodobnie pochodziły jeszcze z okresu kiedy nie były ukształtowane nazwiska. gdzie posługiwano się imieniem i przydomkiem
Tak np. Zuroch miałby pochodzić od tego, że w rodzinie tej uwielbiano albo często spożywano zupę żurek. Ale to tylko legenda.
Jest sporo literatury na te tematy. Kiedyś na niemieckich stronach internetowych ściągnąłem opracowanie o szlachcie kaszubskiej "ADEL" i ich herbach no i inne.
Z tego można wnosić że nasi przodkowie należeli do drobnej szlachty zagrodowej podobnie jak to pokazał Mickiewicz w Panu Tadeuszu.
Do znaczących rodów czy postaci w tamtejszym rejonie należeli Lewald Jezierski z Leśna no i później Sikorscy z Wielkich Chełmów.
Świadczą o tym zapisy w regestrach sądowych, Herbarzu Polskim Adama Bonieckiego itp .
Gdzie np.. Lewald Jezierski najeżdżał swoich sąsiadów chcąc przejąć ich włości i przyłączyć do swego majątku.
Odbywały się potem roki sądowe. Zapisy tych konfliktów są dostępne w archiwach.
Ciekawe mogą być też wydawnictwa PAN z Biblioteki Kórnickiej k Poznania.
Intryguję mnie również czas Zakonu Krzyżackiego. Krzyżacy uznawali szlachtę autochtoniczną i podporządkowywali ją sobie i zmuszali do płacenia znacznych podatków. Czapiewice były obciążone jednym z większych podatków. W roku 1400 w rejestrze czynszów komturstwa tucholskiego wymienione są wsie świadczące opłatę zgodnie z nadaniem na prawie polskim za posiadany inwentarz i ziemię. Główczewice płaciły np. 1 grzywnę a Czapiewice 1,5 grzywny tj. za ok 30 łanów.
A jeden łan to było ok 23 - 27 ha gruntu. Zatem można założyć że w 1400 roku Czapiewice gospodarowały na obszarze ok 1800 - 1870 ha i chyba były w owym czasie największą posiadłością. To że nadanie to było na prawie polskim świadczy o tym ż dokonano tego przed rokiem 1308 czyli przed najazdem Brandenburczyków na Pomorze Gdańskie i zajęciem tych terenów przez Krzyżaków. Na koniec wstawiłem wyciąg z Katastratu Kontrybucyjnego z 1772-1773 roku po I rozbiorze Polski
Jest tam spis mieszkańców a właściwie gospodarzy głów rodzin zamieszkujących w Czapiewicach i Małych Chełmach w tamtym czasie
Źródłem wiadomości o tamtych czasach może być:
1. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich t.1-5, Warszawa 1880-1902,
2. Dzieje Brus i okolicy, praca zbiorowa pod red Józefa Borzyszkowskiego, Chojnice - Gdańsk 1984


----------------
Czôpiewsczi

stefan
wysłane dnia: 27.9.2004 19:44
Stały bywalec
Zarejestrowany: 19.8.2004
z:
Wiadomości: 67
Re: Przydomek
Czapiewski
Herb Przydomki

h. Brochwicz 3 i 4, Złoszcz
h. Drzewica, Gran (Grzon)
h. Gwiazda, Janta
h. Jastrzębiec,
h. Księżyc odm. Wnuk
h. Leliwa Pruszak
h. Monstern Żuroch
h. Sas pruski Żuroch
i innych herbów Jaiczek, Paszk, Ranoch, Reinhoff, Rumel, Wstosz, Samek, Złop
Pomian(Proporczyk)




Czapiewice, pow. chojn.


----------------
Czôpiewsczi

CzDark
wysłane dnia: 21.9.2004 21:54
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Przydomek
żuroch - od herbu, może też zawołania rodowego; nie wiem w jaki sposób, ale związanego z potrawą - żurkiem


PS. Odbyły się już 2 zjazdy Żuroch - Czapiewskich


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

stefan
wysłane dnia: 21.9.2004 21:35
Stały bywalec
Zarejestrowany: 19.8.2004
z:
Wiadomości: 67
Przydomek
Co oznaczaja przed nazwiskiem :Żuroch-Czapiewskich, Gran-Czapiewskich, Złosz-Czapiewskich, Wnuk-Czapiewskich, Miloch-Czapiewskich i Pruszak-Czapiewskich z Czapiewic .


----------------
Czôpiewsczi

« 1 2 (3)
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002